... działający przy Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym w Nawsiu w Republice Czeskiej, wywodzący swe początki (od roku 1955) z najlepszych tradycji śpiewactwa polskiego na Zaolziu, jest dzisiaj jego chlubą. Dzięki pracy kolejnych dyrygentów: Karola Heczki, Andrzeja Zieliny, Władysława Winklera (1962-1987), Aleksandry Paszek-Trefon (1990-2000) – obecnie prof. zw. dr hab. w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Aleksandry Zeman (od 2000) – obecnie dr hab., profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zespół nieustannie rozwija swe umiejętności i prowadzi bogatą działalność koncertową.


2017 - Koncert kolęd (Kościół pw. św. Józefa przy Klasztorze sióstr Elżbietanek w Jabłonkowie)

Ponawiane zaproszenia na Światowe Festiwale Chórów Polonijnych do Koszalina, sesje nagraniowe w studiach Radia Czeskiego i Polskiego, liczne koncerty w Polsce, Czechach, Austrii, Ukrainie, Rosji, Finlandii, we Włoszech (gdzie śpiewał podczas mszy świętej w Bazylice św. Piotra na Watykanie), a także w Bułgarii, Szwajcarii, Hiszpanii, na Węgrzech i w Rumunii dowodzą, że Chór „Melodia“ z Nawsia, należy do wyróżniających się zespołów śpiewaczych na Śląsku Cieszyńskim. 

W repertuarze chóru znaleźć można mistrzowskie utwory świeckie i wspaniałe dzieła muzyki sakralnej od renesansu po muzykę współczesną, nie pomijając artystycznych stylizacji pieśni ludowych czy popularnych kolęd.

2015 - Koncert jubileuszowy z okazji 60-lecia Melodii (Dom PZKO im. Jury spod Grónia w Nawsiu)

Chór Żeński „Melodia“ bardzo sobie ceni tradycje regionu, dlatego co roku uczestniczy w „Świętach Gorolskich“, przeglądach „Trojok Śląski“, a także popularyzuje kulturę Śląska Cieszyńskiego na międzynarodowych festiwalach.

2019 - "Melodia" na "72. Gorolskim Święcie" razem s Chórem męskim "Gorol" z Jabłonkowa

 

Dyrygentka, chórmistrzyni, pedagog, doktor habilitowany w dziedzinie sztuki, dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne, nadany uchwałą Rady Dyscypliny Artystycznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2020). Absolwentka Wychowania Muzycznego ze specjalizacją instruktor zespołów muzycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Filii w Cieszynie (1998), a także Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich działających przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Centrum Animacji Kultury w Warszawie (2002) oraz 5-letniego Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych w Koszalinie (2006). W 2007 r. uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej „dyrygentura“ nadany przez Radę Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 1999 r. pracuje w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym w Cieszynie, od 2021 r. w Instytucie Sztuk Muzycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji, na stanowisku profesora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prowadzi żywą działalność naukową i artystyczną związaną z muzyką chóralną, koncertuje w kraju i poza jego granicami. Pisze, publikuje (w języku polskim i angielskim) i recenzuje artykuły podejmujące zagadnienia sztuki dyrygowania jak i interpretowania dzieł muzycznych zróżnicowanych pod względem faktury i stylu, oraz koncertuje w kraju i poza jego granicami.

Z zespołami: Chórem Żeńskim „Melodia“ działającym przy PZKO w Nawsiu w Republice Czeskiej (od 2000), Chórem Instytutu Muzyki Filii UŚ w Cieszynie (2003-2006), Polskim Zespołem Śpiewaczym „Hutnik“ z Trzyńca w Republice Czeskiej (2003-2006), Chórem Kameralnym Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy“ (II dyrygent, 2004-2009), Chórem „Gloriam Dei“ działającym przy IT im. św. J. Kantego w Bielsku-Białej (2007-2014) występowała w Czechach, Austrii, Rosji, Finlandii, na Ukrainie, we Włoszech (w tym w Bazylice św. Piotra na Watykanie), a także w Bułgarii, Szwajcarii, Hiszpanii, na Węgrzech i w Rumunii.

Z wymienionymi zespołami zdobyła szereg nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych. W 2015 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę im. Stanisława Moniuszki oraz Srebrną Odznakę przyznaną przez „Unie českých pěveckých sborů“. Płyta CD Paweł Łukaszewski – „Beatus vir“, wydaną przez DUX w 2018 r., którą nagrała z Chórem Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum“, została nominowana do nagrody „Fryderyk 2019“ w kategorii Muzyka Poważna, Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa. Jest członkinią Akademii Fonograficznej przyznającej nagrody muzyczne „Fryderyki“ – sekcja muzyka poważna (od 2019 roku). Otrzymała także Nagrodę Indywidualną II stopnia Rektora UŚ w Katowicach (2022) oraz Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej“ (2022).

Publikacja Jubileuszowa

Z kart historii Nawsia

Nawsie to malownicza wioska na Śląsku Cieszyńskim leżąca u podnóża Beskidów, która rozciąga się po obu stronach Olzy. Zamieszkuje ją niespełna cztery tysiące osób.

Jak podają źródła historyczne, za datę założenia wsi uważa się 31 grudnia 1435 roku, kiedy książę cieszyński Wacław I nadał Pawłowi Sikorze, prawdopodobnie pierwszemu osadnikowi, dziedziczny przywilej wójtowski i za wierną służbę darował mu półtora łanu pola wolnego od opłaty. W najstarszym urbarzu cieszyńskim z roku 1577 odnotowane jest, że w Nawsiu mieszkało 19 osadników z rodzinami, zaś ród Sikorów, tytułowany często „Panami Nawiejskimi“, piastował funkcję wójtów aż do XIX wieku. Oni też podarovali gminie ziemię pod budowę kościoła i szkoły. W roku 1791 ukończono budowę drewnianego kościoła ewangelickiego, a w 1820 w tym samym miejscu kościoła murowanego. W 1870 roku wzniesiono we wsi murowaną polską szkołę, a czeska powstała w 1925 roku. Do większego rozwoju wsi dochodzi w roku 1871 po uruchomieniu Kolei Koszycko‑Bogumińskiej przebiegającej przez Nawsie i wybudowaniu tu dużego dworca kolejowego. 

Należy wspomnieć, że pierwotnie Nawsie było częścią Starego Jabłonkowa. Dopiero kiedy niedaleko powstała nowa osada, która podniesiona została do rangi miasta i nazwana Jabłonków, "Stary Jabłonków" stał się osobną wsią i zaczęto go określać jako Nawsie, co tłumaczyć można „na wsi Jabłonkowie“ rozróżniając od „w mieście Jabłonkowie“ . Nazwa Nawsie pojawia się po raz pierwszy w urbarzu cieszyńskim w roku 1577. Przez całe wieki, aż do roku 1960, Nawsie było samodzielną gminą. Wtedy zostało integralną częścią Jabłonkowa i tak było aż do roku 1994. Wówczas ponownie usamodzielnia się i od tego czasu istnieje jako samodzielna gmina, co niewątpliwie korzystnie wpłynęło na jej rozwój.

Pierwszym wójtem gminy został Zdeněk Kohut, od latach 1994-2022 władzę w Nawsiu sprawowała dr Lenka Husarová a niniejszym wójtem (2024) jest Marian Waszut. Przedstawiciele gminy decydując o nowych inwestycjach służących pożytkowi mieszkańców Nawsia, wpływają na prężny jej rozwój. Rozbudowują infrastrukturę wiejską oraz dbają o ekologię. Powstaje coraz więcej nowych domów. Dzięki tym działaniom Nawsie pięknieje i rozkwita.

Warto też wspomnieć o walorach przyrodniczych. W katastrze wsi leży łąka górska Filipka, z której roztacza się piękny widok na okoliczne szczyty Beskidów. Od roku 1990 jest pomnikiem przyrody. Występują tu obficie jałowce będące pod ochroną. Tak samo pod ochroną są biotopy mrówek leśnych, które spotkać można w części wsi zwanej Rogowiec.